Sosyalizmin Ergen Sivilceleri

   Ah bu Kapitalizm’in gözü kör olsun şarkısını söylüyorum haftalardır. Artık “aşk mı para mı” sorusunun sorulmadığı, es kaza sorulsa da yanıtların %90 oranında “para, para, para ille de para” olduğu bugünlerde, içimizdeki emperyalistler azmış durumda.

   Hava bedava, su bedava diyen şair* yanılmış meğer. Artık yataktan kalkıp gözlerimizi ovaladığımız an itibariyle, banknot diye tabir ettiğimiz kağıt parçaları yaşantımıza müdahil olmakta. Evden çıkmak parayla, işe gitmek parayla; hava parayla, su parayla ne yazık ki. Durumun böyle olacağını bilseydi, bulmazdı parayı Lidyalılar. Kaddafi’yi televizyonlarda görünce, vay be parayı bulan Libyalı adama bak diye hayretlere düştüğümüz eski zamanları anmak ne güzel.

   Hani Yılmaz Erdoğan, bir şiirinde “hep birilerine küsmüş gibi yürüyen memurlar” diyor ya; insan mesleki yaşamında bu dizenin ne anlama geldiğini çok daha iyi anlayabiliyor. Çevrenizde şahit olduğunuz ya da bizzat çatısı altında bulunduğunuz kurumda ters giden bir şeyler (belki de birçok şey!) sizi birilerine, bir şeylere küstürebiliyor. Dolayısıyla para ve türevlerine kötü gözle bakıyorsunuz. Ama; buradaki kötü göz, haklı bir kötü göz… İri yarı patronların avuç avuç ceplerini doldurduğu, çalışanların ağır şartlarda çalıştırıldığı ve bu çalışanların umursanmadığı; adına sektör dedikleri koca dünyada tapılacak tek kavram gayet tabii para oluyor. Peki bu koşullarda; insanın, personelin, patrona para kazandıran işçilerin herhangi bir önemi kalıyor mu dersiniz? Anladım! Bi siktir git yaa demediniz mi? Evet evet öyle söylediniz, haklısınız.

   Her geçen gün, kazancın daha fazla ne kadar ve nasıl arttırılacağına kafa yoran göbekli zenginler ve onların yalaka yardımcıları acaba günün birinde “yahu bizim çalışanlarımızın motivasyonunu ne kadar ve nasıl arttırabiliriz” diye düşünecekler mi? Ah! Bunun hayali bile duygulandırdı beni. Iıı, biz mi abartıyoruz yoksa? Yoksa çalıştığınız kurum - belki de siz farkında değilsiniz - size değer veriyor mudur paraya değer verdiğinin %1’i kadar? Cevaplarınızı tahmin ediyorum: Bi siktir git yaa!

*Orhan Veli, Bedava

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !